Korepetycje i kursy online w czasach pandemii

Korepetycje i kursy online w czasach pandemii

  • 5 maja, 2021
  • Czas czytania: 4 minuty

Pandemia wpłynęła na wiele aspektów naszego życia. Wszyscy czuliśmy się nieswojo, gdy świat zatrzymał się w czymś, co wcześniej wydawało się tylko postapokaliptyczną fikcją. Na szczęście szybko przystosowaliśmy się do funkcjonowania w nieco zmienionej rzeczywistości. Wiele wcześniej niedocenianych rozwiązań zyskało na znaczeniu. Popularność zdobyły liczne aktywności w sieci, w tym m.in. korepetycje oraz kursy online. Dlaczego? Pozwól, że wyjaśnię Ci na czym polega zdalne nauczanie, w jaki sposób przebiega i dlaczego warto z niego korzystać.

Nieograniczone możliwości

W ciągu ostatniej dekady e-learning nieustannie się rozwijał. Występował w wielu formach, ale najczęściej był wykorzystywany w szkoleniach branżowych, korepetycjach, kursach zawodowych i rozwojowych. Dziś korzyści płynące ze szkoleń online są ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Zamknięcie szkół, uczelni czy ośrodków szkoleniowych nie odbiera Ci możliwości zdobywania wiedzy lub nowych umiejętności.

Nauka online jest skutecznym remedium na liczne konsekwencje obostrzeń związanych z pandemią nie tylko w przypadku dzieci w wieku szkolnym. W kursach przez internet mogą brać udział również dorośli. E-learning nie ma granic wiekowych. Jeśli chcesz poszerzyć perspektywy zawodowe lub rozwijać swoją pasję, np. w malarstwie, muzyce czy gotowaniu, w sieci bez trudu znajdziesz interesujące zajęcia. Wystarczy Ci dostęp do komputera i łącza internetowego.

Większa elastyczność w wielu obszarach

Jak wiesz, tradycyjna nauka w klasie lub sali szkoleniowej ma tę wadę, że zazwyczaj w każdym semestrze lub miesiącu masz do dyspozycji ograniczoną liczbę zajęć. Dni i godziny spotkań w klasie nie zawsze będą zgodne z Twoim harmonogramem. Dzięki kursom online możesz łatwo zarządzać obowiązkami rodzinnymi, pracą, hobby i innymi aktywnościami, dopasowując porę nauki do swojego wolnego czasu. Zapisujesz się na zajęcia w dowolnym momencie i kończysz je w wybranych terminach.

Ponadto nauka w zaciszu własnego domu – lub w dowolnym miejscu z dostępem do internetu – pozwala się zrelaksować. Masz pełną swobodę w kwestii ubioru, możesz zdobywać nową wiedzę z kubkiem aromatycznej kawy w dłoni, siedząc w ulubionym fotelu. Nie musisz planować dojazdów do miejsca, w którym prowadzone są tradycyjne kursy. Oszczędzasz w ten sposób czas i pieniądze. Przyczyniasz się także do poprawy kondycji środowiska.

Idealne dopasowanie

Ucząc się indywidualnie online tak naprawdę masz do dyspozycji własnego prywatnego nauczyciela. Tempo zajęć zależy od Twojego poziomu komfortu. Nad dowolnym zagadnieniem możesz spędzić dokładnie tyle czasu, ile potrzebujesz. Od prowadzącego otrzymujesz natychmiastowe informacje zwrotne. Badania pokazują, że w ten sposób lepiej przyswajamy informacje, a opanowanie poszczególnych umiejętności trwa krócej. Oczywiście, możesz wybrać również zajęcia prowadzone w grupie, gdzie swobodnie zawierasz nowe znajomości, masz wyjątkowe poczucie wspólnoty, a element współzawodnictwa bardzo motywuje do robienia postępów. 

Co istotne, podczas kursów online indywidualnych i grupowych rosną nie tylko Twoje umiejętności czy wiedza związana z tematem zajęć, ale poprawie ulegają także kompetencje społeczne. Nauka zdalna daje możliwość poznania osób z różnych stron świata lub kraju, które łączy podobna pasja. Możesz bez przeszkód wymieniać się wiedzą i doświadczeniami, dzięki czemu nawiązujesz kontakty oparte na wspólnych zainteresowaniach. Wirtualne znajomości często stają się ważnym elementem życia i mogą przenosić się do świata realnego. Istnieją przypadki, w których rodzice dzieci, uczących się wspólnie online, organizują wirtualne przyjęcia urodzinowe.

Szeroki wybór kursów

Oferta zajęć zdalnych jest bardzo bogata. Na pewno znajdziesz coś dla siebie – bez względu na wiek i zainteresowania. Na platformach do e-learningu, takich jak edoozone, możesz m.in.:

– podnieść swoje umiejętności zawodowe, by dostać awans w pracy lub zmienić ją i realizować się na nowej ścieżce kariery,
– nauczyć się języka hiszpańskiego, by swobodnie porozumiewać się z miejscowymi podczas wymarzonej podróży do Ameryki Południowej,
– znaleźć korepetycje, dzięki którym Twoje dziecko w mgnieniu oka zrozumie najbardziej zawiłe zagadnienia z matematyki i bez trudu poprawi swoje oceny w szkole,
– rozwinąć swoją pasję do fotografii, uczestnicząc w kursie, po którym uwiecznisz wiele rodzinnych chwil na przepięknych zdjęciach lub zaczniesz zarabiać na swoim hobby.

Wybierzesz nie tylko tematykę zajęć, ale również poziom zaawansowania kursu oraz osobę, która go prowadzi. Dzięki temu dopasowujesz nauczanie do indywidualnych preferencji, maksymalizując efektywność i komfort zdobywania wiedzy lub umiejętności.

Dbanie o równowagę

Zastanawiasz się pewnie, czy e-learning może mieć jakieś wady. Jak w przypadku wielu innych aktywności, warto przede wszystkim znaleźć w nim umiar. Zdobywanie nowych umiejętności jest bardzo pasjonujące, ale nie zaniedbuj innych obszarów swojego życia. Ważny jest m.in. bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem. W świecie online nie zbudujesz tak silnych relacji, jak podczas spotkania twarzą w twarz. Poszukaj balansu pomiędzy cyfrową aktywnością, a spotkaniami ze znajomymi czy rodziną.

Wymieniona wada jest w pewnym stopniu związana również z drugim minusem nauki online. Jak pewnie domyślasz się, mowa o nadmiernym korzystaniu z ekranów, zwłaszcza przez dzieci. Choć kursy przez internet są ciekawym i produktywnym spędzaniem czasu przed komputerem, zadbaj o umiar. Niech Twoja pociecha rozwinie także swoje umiejętności podczas zabaw z rówieśnikami, a Ty poszukaj okazji do wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce.

Łatwy początek przygody

Świat ciągle się zmienia. Jednym z najlepszych sposobów, aby za nim nadążyć, jest ciągłe inwestowanie w swoją edukację. Nauka online to idealna okazja do rozwijania się we własnym tempie i uczenia się tego, co do tej pory było trudno lub całkowicie niedostępne. Potrzebujesz jedynie komputera lub tabletu z dostępem do internetu. Wybierasz zajęcia, które Cię interesują, finalizujesz zamówienie bez wychodzenia z domu i spotykasz się z nauczycielami w terminach, które Ci odpowiadają. Co więcej, możesz uczyć się z dowolnego miejsca na świecie, bez konieczności przekładania lub odwoływania zajęć z powodu wyjazdu.

Dzięki pomocy profesjonalnego baristy przygotujesz dla swoich bliskich przepyszne cappuccino. Nauczysz się grać na pianinie „Dla Elizy” Ludwiga van Beethovena lub – jeśli wolisz – „Nie płacz Ewka” grupy Perfect na gitarze. Dowiesz się jak kontrolować budżet prywatny lub firmowy i oszczędzać na wymarzone wakacje dzięki kursom z Microsoft Excel. Wreszcie – dzięki zajęciom prowadzonym przez nauczyciela, którego sami wybierzecie, pomożesz swojemu dziecku w bezstresowej nauce matematyki. To oczywiście tylko kilka przykładów kursów i zajęć, które znajdziesz w edoozone. Sprawdź czego jeszcze możesz się nauczyć!

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.