Warsztaty online dla dzieci – czy warto?

Warsztaty online dla dzieci – czy warto?

  • 5 maja, 2021
  • Czas czytania: 4 minuty

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Pewnie i Tobie zależy na tym, by wypełniać czas maluchów aktywnościami, które niosą im wiele radości. Idealnie, jeśli jednocześnie pociechy uczą się czegoś nowego. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem mogą być warsztaty online. Bez trudu znajdziesz kurs, odpowiadający zainteresowaniom dziecka. Jednak, podobnie jak w przypadku większości metod nauczania, zajęcia online również mają swoje zalety i wady. Opiszę je, by ułatwić Ci odpowiedź na pytanie: czy warto zapisać dziecko na warsztaty online?

Zalety zajęć online dla dzieci

Edukacja przez internet może nie tylko pomóc nadrobić zaległości w tradycyjnej szkolnej nauce, ale także rozwinąć w dziecku wiele pasji czy wykształcić umiejętności bardzo przydatne na różnych etapach życia. Istnieje wiele zalet warsztatów online. Oto niektóre z najważniejszych korzyści.

Od malowania po podboje kosmosu

W wyborze warsztatów online ogranicza Cię tylko wyobraźnia dziecka, a ta – jak wiemy – nie ma granic! W edoozone czekają na Ciebie nie tylko zajęcia z przedmiotów szkolnych. Znajdziesz tu o wiele szerszą ofertę. Twoja pociecha może m.in.: poprzez zabawę rozpocząć swoją przygodę z programowaniem, zainteresować się grą na wybranym instrumencie, malować, poprawiając swoje zdolności manualne, nauczyć się zdrowych nawyków czy poznać wszystkie tajemnice kosmosu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by rozwijać już zakorzenioną pasję lub odkryć potencjał dziecka w zupełnie nowych aktywnościach. Maluch poszerza swoje horyzonty, a to na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Maksymalny komfort dla Ciebie i dziecka

Warsztaty online mogą odbywać się w domu lub innym, dowolnie wybranym miejscu. Nie trzeba za każdym razem przygotowywać się do wyjazdu na zajęcia, przebierać się, pakować do samochodu, stać w korkach i szukać miejsca parkingowego. Oszczędzasz w ten sposób mnóstwo czasu. Wystarczy, że włączysz komputer lub tablet z dostępem do internetu i wszystko gotowe! Porę zajęć również wygodnie dostosowujesz do potrzeb swojej pociechy, np. wybierając moment, w którym ma ona najwięcej energii. Dzięki temu możesz także zaplanować swój czas, mając w zasięgu wzroku dziecko zajęte wartościową aktywnością.

Tempo dostosowane do potrzeb malucha

W szerokiej ofercie warsztatów online możesz swobodnie wybierać poziom zajęć oraz nauczyciela, który będzie je prowadził. Indywidualna edukacja pozwala dopasować tempo zdobywanej wiedzy czy umiejętności do predyspozycji dziecka. Jeśli coś będzie dla malucha niezrozumiałe, prowadzący wróci do danej kwestii i będzie ćwiczył ją do momentu, w którym dziecko poczuje się pewniej. Nawet, gdy wybierasz warsztaty w grupie, istnieje możliwość umówienia się z nauczycielem także na indywidualne spotkania. Warto podkreślić, że nauka online wymaga zwykle od 40 do 60% mniej czasu, niż przekazywanie tej samej wiedzy w tradycyjnej sali lekcyjnej. Dziecko bardziej angażuje się w zajęcia i szybciej robi postępy, zwłaszcza gdy warsztaty są zgodne z jego zainteresowaniami.

Atrakcyjna forma zajęć

Nowoczesne technologie dają nam dziś wiele możliwości w zakresie edukacji. Warsztaty nie muszą już odbywać się wyłącznie z wykorzystaniem tablicy, kredy oraz papierowych materiałów, które mogą kojarzyć się z nudną nauką w szkole. Zajęcia online mogą być prowadzone z wykorzystaniem atrakcyjnych i pobudzających wyobraźnię kolorowych grafik czy klipów wideo. Nic nie stoi na przeszkodzie, by prowadzący uczył dziecko poprzez zabawę. Twoja pociecha z niecierpliwością będzie czekać każde kolejne spotkanie!

Kontakt z dziećmi o podobnych zainteresowaniach

Nauka online to nie tylko zdobywanie umiejętności związanych z tematyką danych zajęć. To także możliwość poszerzania kompetencji społecznych. Dziecko może mieć kontakt z osobami o podobnych zainteresowaniach. Fakt ten jest niezwykle ważny, gdy pasja Twojego malucha nie należy do najpopularniejszych i np. trudno znaleźć mu rówieśników zainteresowanych muzyką, astronomią czy programowaniem. Warsztaty online łączą dzieci z różnych części kraju, a czasem nawet świata. Pomagają im spojrzeć na wiele spraw z innej perspektywy, zwiększyć poziom empatii, poprawić umiejętności komunikacji i nawiązać relacje, które mogą procentować w przyszłości.

Łatwa zmiana warsztatów

Zajęcia online są mniej zobowiązujące. Możesz pozwolić sobie na swobodne zmiany oraz sprawdzenie kilku opcji warsztatów – oferta jest bardzo szeroka i ten sam temat może być nauczany w rożny sposób przez różnych nauczycieli. Bez trudu dopasujesz specyfikę kursu do potrzeb swojego dziecka. Masz zagwarantowany stały dostęp do bazy danych, w której nieustannie pojawiają się nowe kursy. Nic także nie stoi na przeszkodzie, by na platformie poprosić o zajęcia z konkretnej dziedziny.

Wady warsztatów online dla dzieci

Chociaż w zdalnej nauce wiele jest pozytywów, nie możemy zapominać o potencjalnych wadach tego rozwiązania. Warto wziąć je pod uwagę, zwłaszcza jeśli mowa o edukacji dzieci.

Brak bezpośrednich interakcji z rówieśnikami

Wspomniałem wcześniej, że dzięki internetowym zajęciom dziecko może poznać osoby o podobnym zainteresowaniach. Warto jednak pamiętać o tym, że sieciowe interakcje nigdy nie zastąpią w 100% kontaktów twarzą w twarz. Pociecha może czuć się odizolowana od swoich rówieśników, gdy nie dzieli z nimi tej samej fizycznej przestrzeni. Zadbaj o zdrowy balans, oferując maluchowi możliwość regularnego spotykania się z innymi dziećmi. Dzięki temu zyska również okazję do podzielenia się swoją wiedzą lub nabytymi umiejętnościami.

Problem z motywacją i dyscypliną

Nauka online, mimo że jest bardzo wygodna, wymaga od dzieci nieco samodzielności. Nawet jeśli maluch uczy się we własnym tempie i wybranym czasie, musi mieć odpowiednią ilość motywacji do działania. Wiele zależy więc od Twoich sposobów na zachęcenie pociechy do nauki. Szczególnej uwagi wymagają dzieci do 6 roku życia. Zaangażuj się przynajmniej w pierwsze spotkania online. Dzięki temu Twoje dziecko nie tylko z większą ochotą podejdzie do warsztatów, ale także poczuje się bezpieczniej. Pamiętaj, że nic nie stoi na przeszkodzie, by w dowolnym momencie zrezygnować z danego kursu. Możesz wtedy poszukać innych zajęć lub po prostu poczekać na to, aż maluch nieco podrośnie i samodzielnie wybierze interesujące go warsztaty.

Nadmierne przesiadywanie przed komputerem

Wiem, jak dużym problemem dla wielu ludzi jest wielogodzinne spędzanie czasu przed ekranem komputera, tabletu czy telefonu. Trend ten trudno już dzisiaj zmienić. Dzieci coraz wcześniej sięgają po urządzenia elektroniczne. Jednak w przypadku warsztatów online masz przynajmniej pewność, że Twoja pociecha wykorzystuje czas przed ekranem w ciekawy i produktywny sposób. Co więcej, może wybierać kursy, które uczą zdrowych nawyków lub umiejętności związanych z aktywnością fizyczną.

Warsztaty online dla dzieci – podsumowanie

Bazując na moich wskazówkach, możesz zdecydować czy nauka online będzie odpowiednia dla Twojego dziecka. Jak wspominałem – każdy rodzaj edukacji ma swoje zalety i wady. Kursy online nie zawsze są dla wszystkich idealne, ale mogą w znacznym stopniu ułatwić zdobywanie wiedzy i umiejętności. To także doskonały pomysł na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem. W edoozone bez trudu znajdziesz warsztaty, z których czerpać pełnymi garściami możesz i Ty i Twoje dziecko!

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.